3. díl: Nejlepší bikeparky v Česku – malé areály
Ve třetím dílu našeho „bikeparkového“ průvodce vás vezmeme do menších areálů. Lanovku ani větší zázemí zde nenajdete, ale krásné traily a klid ano.
V prvním dílu jsme vám představili nejlepší bikeparky v Čechách a na Moravě s lanovkou (většinou to byla lyžařská centra) a ve druhém dílu pak nejlepší bikeparky v ČR bez lanovky. Pokud jste tyhle články minuli a přitom hledáte, kam vyrazit, určitě si je taky proleťte. A nezapomeňte, že na traily potřebujete kvalitní horské kolo – buď s pevným rámem a kvalitními komponenty (hlavně s kvalitní vzduchovou vidlicí), nebo ještě lépe celoodpružené kolo.
ČTĚTE TAKÉ: 1. díl: Nejlepší bikeparky v Česku – centra s lanovkou
ČTĚTE TAKÉ: 2. díl: Nejlepší bikeparky v Česku – centra bez lanovky
Výhodou malých areálů níže je to, že se na nich můžou naučit jezdit i děti a začátečníci, protože zde není takový šrumec jako v největších vyhlášených bike/lyžařských centrech. Nevýhodou je, že zde zpravidla není zdravotnické středisko ani cykloservis. Takže základní nářadí s sebou! A teď už hurá na malé areály s traily:
Bike Aréna Anthropos (web)
Začneme zlehka, tedy aspoň v kontextu horské cyklistiky. Bike Aréna Anthropos je brněnská aréna v Pisárkách, kde se konají závody XC (cross country) kol, takže zde nečekejte dlouhé sjezdy, ale spíše technické trasy. Jezdí se zde stále nahoru nebo dolů a není nouze o překážky, které prověří technickou zdatnost bikerů. Vznikla před lety se záměrem nabídnout příznivcům horských kol z řad široké veřejnosti atraktivní lokalitu pro cross country cyklistiku v podobě bohaté nabídky tratí různé náročnosti. A co víc, bike arena se nachází v samotném centru města.
I když si tak na trailových tratích příjdou na své všichni hobíci, pravidelné konání závodů mistrovství republiky i Českého poháru svědčí o tom, že techničtější a náročnější pasáže splňují i požadavky a nároky soutěžní MTB cyklistiky. Trať je kompletně průjezdná i v době mimo závody.
Singletrail Letňany (web)
Dokonce i v Praze si můžete užít traily. Stačí dojet na okraj hlavního města do Letňan, kde před několika lety vznikla hustá síť stezek v místním lesoparku. Celková délka tras je 5 700 metrů a vyhýbají se lesním pěšinám. Pokud už se s nimi někde kříží, samozřejmostí jsou zpomalovací prvky. Singletraily z Letňan jsou vhodné pro děti od 12 let, ale svoji trasu si zde najdou i dospělí jezdci.
Ze čtyř vytyčených cest mají tři lehkou obtížnost a jedna je středně náročná. Nejnáročnější z nich je dlouhá 1827 m a vystoupáte po ní o 62 m a naopak sjedete o 64 m.
Těšit se můžete na prudké zatáčky, prudké výjezdy, rychlé sjezdy do zatáček, skokánky a překážky. Nejdelší z tras ujedete za cca 12 minut.
Singletraily Telč v Lipkách (web)
Malý příměstský singletrailový areál nabídne 3 km trailů pro začínající až středně pokročilé jezdce. Začátek tratí je u kaple sv. Karla Boromejského a na stoupací trase na Hostětice. Traily jsou doplněny odpočinkovými místy a informačními tabulemi. Areál se nachází v oblasti naučné stezky Lipky západně od města. Singletraily mají upravený povrch a bikeři si na nich užijí množství klopených zatáček a terénních vln.
Traily jsou tři a nejsou pouze sjezdové, občas je tedy potřeba i šlápnout do pedálů. I když byly postaveny pro širší veřejnost a zvládnou je i rodiny s dětmi, najdou se zde úseky, které prověří i zkušenější jezdce.
Například je tu úsek s velkým skokem a jedním přeletem přes potok. Tyto odbočky jsou značeny černě. Nejdelší trail (1290 m) se jmenuje „Lipka“ a jeho součástí je zajímavý průjezd roklí a potůčkem. V půlce tohoto trailu můžete odbočit na zelený trail Březinka nebo dojet Lipku až do konce a pokračovat na trail Na Vrších.
Singletrail Frymburk (web)
Jedná se o okruh s umělým i přírodním singletrailem, který se dá zkombinovat s lesními cestami na hřebenu mezi Frymburkem a Lipnem. První etapa leží v lesích městyse Frymburk. Začátek trasy je na parkovišti Activity parku Frymburk, odkud vede 1,5 km stoupací trail a 1,6 km klesající trail, který je pouze jednosměrný!
Singletrail ve Frymburku je postaven tak, aby byl sjízdný pro všechny. Užijí si na něm děti, příležitostní cyklisté na běžném horském kole, ale i zkušení bikeři, kteří si zde najdou velké množství skoků. Nové a zatím jen malé singletrailové centrum s jednou červenou lajnou vypadá slibně a počet trailů by se měl rozšiřovat. Dobře zabajkovat se dá i po okolních lesích. Nebo můžete vyrazit do blízkého bikecentra (lyžařského areálu) Lipno, kde je i lanovka a patřičné zázemí.
Trail of Life Bílé Karpaty (web)
Tento krásný areál se nachází nedaleko Strážnice. Stezky vás protáhnou nádhernou krajinou Bílých Karpat a dají ochutnat ryze přírodnímu bikingu. Výchozím bodem pro traily i okruhy pro horská kola Trail of Life je vodní nádrž Lučina ve stejnojmenné rekreační oblasti kousek od Radějova či Tvarožné Lhoty. Z Brna to sem trvá cca hodinu. Najdete zde stezky, které vedou lesem i po rozlehlých bělokarpatských loukách. Tvoří je proznačené uzavřené okruhy pro terénní cyklisty, které jsou z části sdílené s turistickými chodníky a vedou k jednosměrným singletrailům určeným přímo a jenom pro cyklisty.
Je zde pět okruhů o celkové délce 130 km. Trasy jsou značeny a vedou dost často po klasických turistických značkách. Jsou to pečlivě vybrané trasy, na kterých si užijete jízdu na horském kole. Ale nečekejte vyhlazený povrch a jednosměrný singltrail, nejčastěji pojedete po lesní cestě, občas po pěšině. Terén a kličky mezi stromy se postarají o dostatek zábavy, není nouze ani o skoky a překvapí vás tu přírodní dropy. Z hlediska zázemí nabízí Lučina parkoviště, koupání, bufet i výletní restaurace a kemp.
Přejeme vám zábavnou jízdu ve vámi vybraném malém areálu! :)
ČTĚTE TAKÉ: 1. díl: Nejlepší bikeparky v Česku – centra s lanovkou
ČTĚTE TAKÉ: 2. díl: Nejlepší bikeparky v Česku – centra bez lanovky