Doprava zdarma od 3000 Kč

Jak vybrat brašnu na kolo

Brašny na kolo jsou velmi praktické příslušenství. Můžete si pořídit jednu malou kapsičku na drobnosti, ale klidně i celý set brašen na několikadenní výlety. 

Podle čeho byste si měli vybrat cyklistickou brašnu? Důležité je ujasnit si hned na začátku, jestli ji budete mít na kole trvale, nebo jen dočasně, a také na jakém druhu kola. Z jednotlivých parametrů se zaměřte na umístění, objem, materiál a systém uchycení.

 

vybrat-brasnu

 

NÁŠ TIP: Vyberte si taky cyklistický batoh, v naší nabídce najdete jeden lepší než druhý.

 

Brašny podle umístění

mala-brasnavelka-brasna

 

 

Umístění brašen zásadně ovlivňuje vyvážení kola. Nejčastěji se můžete setkat s těmito typy brašen (níže podrobnější popis):

  • Brašny pod sedlo – od malých na nářadí a duši až po několikalitrové na expedice
  • Brašny do rámu – zpravidla trojúhelníkového tvaru, univerzální použití
  • Brašny na rám – malé a snadno přístupné i za jízdy, hodí se na cennosti
  • Brašny na řídítka – různé styly a velikosti, vyžadují zvláště pečlivé upevnění
  • Brašny na nosič – mívají největší objem a nosnost, nehodí se na všechna kola

V minulosti mělo pevný nosič s pružinovým klipem téměř každé kolo. Dnes se trvalé nosiče také vyrábějí, ale převažují brašny s vlastním uchycením (nacvaknutí na držák) nebo brašny samonosné (na suchý zip). Výhodou obou druhů je snadná demontáž a úspora hmotnosti. Navíc lépe vyhovují geometrii a stylu oblíbených horských kol.

VĚDĚLI JSTE, ŽE: Balení věcí na kolo s cílem dosáhnout co nejnižší hmotnosti a co nejlepšího vyvážení se říká bikepacking.

 

Brašny pod sedlo 

Malou brašnu (cca 0,2–0,7 l) můžete mít pod sedlem trvale. Toto řešení je ideální zejména pro horská kola, protože při jízdě v terénu brašnička nikde nepřekáží. Vejde se do ní náhradní duše, lepení nebo multiklíč. Uchycení může mít samonosné na suché zipy, které obejmou sedlovou trubku a ližiny sedla, nebo systémem click fix (nacvakávací). To samé platí i pro větší brašny (až cca 16 l) na vícedenní výlety, ale uchycení je propracovanější.

mala-brasna

 

Brašny do rámu

Mají obvykle trojúhelníkový nebo podlouhlý tvar. Jejich hlavní výhodou je, že tolik neovlivňují těžiště kola. Do malých (0,5–1 l) můžete dát třeba pumpičku, duši, lepení, tyčinku, náplasti apod. Větší (klidně i 5 l) můžete využít třeba na bundu a náhradní oblečení. Rámové brašny jsou kvůli šlapání úzké a nemusí se vejít do rámů celoodpružených nebo městských kol. Přidělávají se pomocí suchých zipů.

brasna-do-ramu

Brašny na rám

Připevňují se na horní rámovou trubku kola suchým zipem, a to buď směrem k hlavové trubce (k řídítkům) nebo k sedlové trubce. Tato brašna může mít objem cca 0,2–1,5 l. Menší jsou vhodné na klíče, telefon a peněženku, do větších dáte i malou svačinu. Hlavní výhodou tohoto umístění je, že se k věcem snadno dostanete i za jízdy. Ale buďte u toho opatrní!

 

brasna-na-ram 

NÁŠ TIP: Chcete při jízdě používat navigaci v telefonu? Pořiďte si držák na telefon.

 

Brašny na řídítka

Brašna na řídítka je ideální, pokud chcete mít věci na očích. Menší (0,4–1 l) na suchý zip nebo na nacvakávací systém pojme klíče, telefon, peněženku, malou svačinu apod. Do střední brašny (cca 3 l) můžete dát třeba i zrcadlovku, ale vyberte si brašnu k tomu určenou (polstrování a silné stěny). Velké řídítkové brašny (až 16 l) se dělají jako vaky, do nichž dáte třeba oblečení, boty i malý spacák. Často mají přípravu na uchycení ještě jedné brašny.

brasna-na-riditka

 NÁŠ TIP: Samonosnou vakovou brašnu na řídítka vždy dobře utáhněte. V opačném případě by se vám při propružení vidlice mohla potkat s pláštěm.

 

Brašny na nosič

Hodí se spíše na silniční a treková kola, kde se neočekává průjezd náročnějším terénem. Dělají se buď bez nosiče (takže si jej musíte dokoupit) nebo s už integrovaným nosičem. Přední brašna dosedá na vidlici, což může ztěžovat zatáčení, a zadní na konstrukci kolem zadního kola. Hlavní výhodou tohoto typu je objem, který dohromady může činit i přes 60 l!

brasna-na-nosic

 

vybrat-brasnu

 

Materiál a odolnost 

Zpracování brašny a použité materiály hrají zásadní roli v její odolnosti. Jak kvalitní produkt dostanete, záleží přirozeně na ceně brašen:

  • Levné – obyčejný textil, promoknou, plastové zipy apod.
  • Zlatá střední cesta – pogumovaný textil, voděodolné, kovové zipy apod.
  • Dražší – textil s membránou, vnitřní nepromokavý vak, kovové zipy, vychytávky

 

Výhody (a nevýhody) brašen oproti batohům

+ nepotí se vám záda

+ lepší rozložení váhy

+ dohromady velký objem

- horší přístupnost k věcem

- upevňování a sundávání z kola

 

 

NÁŠ TIP: Zkombinujte to! Na vícedenní výlety se hodí např. vaková brašna na řídítka (oblečení, spacák) a k ní cyklistický batoh (jídlo, pití – vodní vak, pumpička, bunda).

 

Co vás na brašně potěší?

Nízká hmotnost – z více favoritů si vyberte tu nejlehčí, jízda bude pohodlnější
Poutka a gumičky – pro umístění příslušenství, například blikačky nebo mini kamery
Kvalitní zipy a klipy – plast není problém, jen vsaďte na ověřené výrobce
Popruh – některé brašny mají popruh, abyste je mohli sundat a hodit přes rameno
Integrovaná pláštěnka – některé brašny nejsou nepromokavé, ale mají pláštěnku
Zesílená spodní část – hlavně u řídítkových a podsedlových brašen (kvůli blátu)
Tvrdý skořepinový povrch – pokud budete převážet citlivé věci (např. fotoaparát)

 

vybrat-brasnu