Jak vybrat cyklistické návleky
Cyklistické návleky jsou velmi praktické a univerzální. Podobně jako dlouhé cyklistické oblečení slouží jako ochrana končetin proti chladu, dešti a větru, ale jejich výhodou je kombinace s krátkým cyklooblečením. Můžete je natáhnout i přes (termo)prádlo.
V následujícím textu se dozvíte, jak vybrat cyklistické návleky na ruce, na nohy a na tretry/boty podle velikosti, materiálu a zateplení a dalších důležitých parametrů. Návleky si můžete přijít vyzkoušet na některou z našich prodejen, rádi vám s výběrem pomůžeme.
Alternativou k návlekům pro cyklisty je dlouhé cyklistické oblečení.
Základní rozdělení
Jak už jsme naznačili, cyklistické návleky dělíme do těchto 3 základních kategorií:
Návleky na ruce se výborně hodí k dresům s krátkým rukávem. Můžete je vozit s sebou a v případě, že vám bude chladno, je snadno a rychle navléct na ruce. Pomůžou vám proti chladu, větru a také proti dešti – samozřejmě záleží na typu materiálu a jeho voděodolnosti. Při výběru návleků na paže volte velikost tak akorát, aby vám při jízdě nepadaly. Někdy bývá přední díl silnější než ten zadní, aby návleky vepředu odolaly větru a vzadu byly prodyšné.
Návleky na nohy se podobně jako návleky na ruce výborně hodí ke krátkým cyklistickým kalhotám (kraťasům). Sice se nadají obléct/svléct za jízdy, ale i tak je manipulace s nimi velmi snadná. Nohy obvykle tolik netrpí na zimu, protože šlapete, ale někdy dodatečný kus oblečení přijde vhod. Dělají se buď návleky na celé nohy od stehna až po kotníky, ale i návleky, které chrání před prochladnutím jen kolena.
Návleky na tretry/boty oceníte především v zimních měsících nebo v létě v dešti. Můžete je nasadit jak na cyklistickou tretru, tak na jakoukoliv sportovní botu. Tyto návleky botu chrání z horní části a z boků, v oblasti podrážky je volný prostor. Některé návleky vám obepnou nohu nad kotníkem a jsou tak těsné, že vydrží i silný liják nebo šlápnutí do louže, a vy tak budete mít nohu stále v suchu.
ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat zimní oblečení na kolo
Výhody a nevýhody návleků
+ univerzální (4 roční období) + dobře sbalitelné + relativně nízká cena |
- menší efekt než dlouhé oblečení - můžou při jízdě padat - můžou při jízdě škrtit |
Návleky si řada cyklistů pochvaluje např. na jaře a na podzim, kdy je ráno a večer chladno, zatímco přes den teploty letí nahoru. Vy tak můžete dlouhé cyklistické oblečení nechat doma, vzít si krátké a případný teplotní komfort dohnat právě pomocí snadno sbalitelných návleků, které se vám vejdou do kapsy dresu, cyklistické brašny nebo do malého batohu.
Velikost
V předchozí části jsme uvedli, že návleky můžou při jízdě padat, ale také škrtit. Vše se odvíjí od výběru správné velikosti, která je pro pohodlnou jízdu s návleky klíčová. Toto oblečení se dělá v klasických konfekčních velikostech cca XS–XL, ale nejlepší je přijít si zboží vyzkoušet na některou z našich prodejen.
Chcete si návleky objednat rovnou domů? Řiďte se orientačními tabulkami jednotlivých výrobců. Pokud jste na rozhraní dvou velikostí a máte spíše slabší ruce, vyberte si spíše menší návleky na ruce, aby vám při jízdě nepadaly. To samé platí i pro návleky na nohy. Pokud si naopak myslíte, že máte spíše svalnaté/silnější končetiny, vyberte si tu větší ze dvou zvažovaných velikostí.
U návleků na tretry/boty obvykle platí to samé, co u ponožek. Vybírejte podle uvedeného rozmezí, např. 38–40, 41–43, 44–46 apod. Jestli chcete návleky nasadit na platformové boty nebo na univerzální outdoorovou obuv (ne na úzké tretry), zvolte opět spíše větší velikost.
Materiál a zateplení
Návleky pro cyklisty se z hlediska ceny liší především tím, z jakého materiálu jsou ušity a jak moc „zahřívají“. Letní návleky jsou tenké a z velmi prodyšných materiálů, zimní návleky jsou tlustší a místo na prodyšnost je větší důraz kladen na izolování tělesného tepla. Návleky můžete natáhnout i na termoprádlo nebo na dlouhý cyklistický dres, což je jednou z jejich hlavních výhod – kombinacím se meze nekladou.
Z jakých materiálů můžou být návleky vyrobeny:
- Polyester – základní materiál, který se používá i na výrobu cyklistického oblečení
- Elastan – díky této příměsi jsou návleky stejně jako dresy pružné (elastické)
- Neopren – profi materiál, který nejlíp odpuzuje vodu a výborně izoluje
- Bavlna – spíše výjimečně, protože bavlna není odolná proti větru a vodě
ČTĚTE TAKÉ: Jak vybrat cyklooblečení
Co vás u návleků potěší:
- Kvalitní lemy ze silikonu/gumy – dobře drží, takže návleky vám nebudou padat
- Ploché švy – návleky vás nebudou tlačit ani při více vrstvách oblečení
- YKK zipy – odolné zipy, které budou fungovat i po několika sezonách
- Reflexní prvky – buďte na silnici vidět zase o kus líp :)
Přejeme vám, abyste se svými novými návleky byli spokojení!