Doprava zdarma od 3000 Kč

Jak vybrat gripy na řídítka (rukojeti)

Gripy na řídítka, jinak také rukojeti či ručky, jsou nezbytnou součástí každého kola, protože zajišťují bezpečný a pohodlný úchop (angl. grip je česky přilnavost). Různě barevné nebo tvarované gripy od BBB, TBB Bike či Fabric můžou být i zajímavým estetickým prvkem.

grip na riditku

Tento text vám poradí, jak vybrat gripy podle typu kola, materiálu, velikosti, tvaru a způsobu instalace. Rukojeti se používají u kol s rovnými řídítky (horská, treková, BMX, městská apod.), zatímco u kol s berany (silniční, gravely apod.) se používají omotávky.

Rukojeti by vám měly dobře padnout do dlaně, takže se klidně stavte na některé z našich prodejen, kde si můžete vyzkoušet různé modely a porovnat je.

 

 

Gripy podle druhu kola Korkovā gripy

Patrně nejširší je nabídka u gripů na horská (MTB) a treková kola. Při jízdě v terénu potřebujete opravdu jistý úchop, takže rukojeti vám v dlaních nesmí klouzat – o nejčastějších materiálech, jako je guma, pěna nebo silikon, najdete více informací níže. Kvalitní gripy také přispívají k tlumení nárazů, čímž šetří vaše zápěstí.

Pro jízdu na městských kolech vám postačí levnější gripy, protože při jízdě po cyklostezce nebo po cestě zpravidla nemusíte prudce zatáčet, vstřebávat jeden náraz za druhým a vůbec očekávat od gripů takovou jistotu jako při jízdě v terénu. Ale pokud máte designové nebo vyloženě retro kolo, můžete si k němu pořídit stylové gripy ze dřeva nebo z korku.

Jak už jsme zmínili v úvodu, silniční kola mají zpravidla beranová řídítka, na které se místo gripů používají omotávky.

 

Materiál

Základní vlastnosti a charakteristiky rukojetí jsou dány tím, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Některé materiály jsou lepší (lehčí, pohodlnější, lepší grip), jiné horší (těžší, tvrdší, horší grip), ale všechny jsou plně funkční. Záleží, co bude vyhovovat právě vám. V posledních letech si MTB závodníci oblíbili především silikonové gripy.

  • Tuhý plast – základní materiál, u levných a dětských kol, malé tlumení, nízká cena
  • Guma (pryž) – základní a univerzální materiál, malé tlumení, nízká cena
  • Pěna – měkký materiál, dobře tlumí, příznivá cena, v dešti nasákne vodu
  • Silikon – měkký materiál, dobře tlumí, o něco vyšší cena, přirozeně antibakteriální

silikonové gripy

Z estetických důvodů se vyrábějí také gripy z dalších materiálů. Dřevěné jsou stylové, ale tvrdé, korkové naopak měkké a hezky voní, ale nejsou tak odolné a po dešti nasáknou. Experimentuje se také s „látkovými“ rukojeťmi z neoprenu nebo z kevlaru a setkat se můžete i s gripy, které obsahují různé kombinace uvedených materiálů.

 

 

Velikost a tvar 

Tloušťka gripů má společně s typem použitého materiálu zásadní vliv na tlumení a celkovou pohodlnost úchopu. Většina gripů má z profilu kruhový tvar, ale můžete si vybrat i oválný (elipsa), který lépe podpírá dlaň. Cyklistická řídítka mají v 99 % případů průměr 22 mm, takže také všechny gripy jsou vyrobeny pro tento rozměr.

Liší se tloušťkou použitého materiálu, takže na povrchu mají přibližně 28–34 mm. Spíše tenčí gripy se hodí pro děti, juniory a ženy, protože mají menší ruku, zatímco tlustší gripy se hodí spíše pro muže.

Délka gripů se pohybuje od 90 do 120 mm. Opět platí to samé jako u tloušťky – kratší jsou vhodné pro děti, juniory, ženy a cyklisty s menší dlaní, delší pro muže a cyklisty s velkou dlaní. Delší rozměr je vhodný například na jízdu po trailech nebo na BMX, kdy jezdec může zažít různé krizové situace a kdy jeho ruka potřebuje opravdu širokou základnu.

S nejkratšími gripy se můžete setkat pochopitelně na dětských kolech, ale i na kolech, která mají otočné řazení na řídítkách (tzv. grip-shift), které zabírá místo.


Rekreační jezdci často volí různě tvarované a zesílené gripy v oblasti malíčku, čímž eliminují tlak na tzv. ulnární nerv, jehož přetížení se projevuje brněním až bolestí. Různě tvarované rukojeti ulevují také cyklistů, kteří trpí na záněty karpálního tunelu. Přijďte si různé velikosti a tvary osahat k nám na prodejnu.

 

Způsob uchycení a instalace

Výměnu gripů zvládnete sami buď úplně bez nářadí, anebo s malým imbusovým klíčem nebo šroubovákem. Existují více méně jen 3 způsoby uchycení:

  • Bez zajištění – gripy navléknete z každé strany na řídítka, můžou se protáčet
  • Na šroubek (červík) – po navléknutí dotáhnete šroubek, který se zavrtá do řídítka
  • S objímkou (lock-on) – po navléknutí dotáhnete šroubek v objímce

gripy na šroubek

 

Pozor! Gripy na šroubek (červík) nikdy nepoužívejte u řídítek z karbonu, protože byste jej porušili a řídítka by mohla prasknout. Systémy na šroubek nebo s objímkou jsou praktické, protože se snadno nasazují i demontují. Pokud máte problémy s nasazením gripů bez zajištění (bývají těsnější), „namažte“ řídítka alkoholem nebo jarovou vodou.

 

 

 

 Na co se ještě zaměřit? 

  • Barva – no jistě, gripy se vám přece musí líbit a musí ladit se zbytkem kola
  • Příruba (věneček) – BMX gripy jsou na koncích rozšířené, aby z nich nesjela ruka
  • Integrované rohy – pro snadnou změnu úchopu bez dokupování dalšího doplňku
  • Antibakteriální úprava – silikonové, ale i jiné gripy můžou mít tuto praktickou úpravu
  • Parfémovaná úprava – nejen korek, ale i další gripy můžou z výroby lehce vonět
  • Špunty – po nasazení gripů nezapomeňte do profilu řídítek vložit špunty (krytky)

Snad jsme vám tímto článkem pomohli. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru gripů na kolo!