Jak vybrat přesmykač na kolo
Přesmykač (přesmyk, smyk, přední měnič) je komponent, který se stará o řazení v přední části kola – posouvá řetěz po převodnících. Pokud si skládáte kolo nebo jste se rozhodli pro výměnu stávajícího přesmykače, měli byste při výběru myslet na několik věcí.
Zaměřte se především na určení přesmykače (silniční vs. MTB), rozsah, rozměry převodníků a na druh tahu (vedení lanka). Zárukou kvality a zároveň nejrozšířenější jsou přesmykače značek Shimano, SRAM, BBB, Compagnolo nebo Force. Dražší přesmykače jsou oproti levným rychlejší, přesnější, odolnější a lehčí.
Kola s jednopřevodníkem přesmykač vůbec nemají. S výběrem cyklistického přesmykače vám rádi pomůžeme osobně na některé z našich prodejen. Budeme se na vás těšit.
Určení přesmykače
Silniční přesmykače jsou určeny pro silniční kola. Zpravidla jsou přizpůsobeny dvěma až třem převodníkům (ozubeným kolům), protože při silniční cyklistice se dnes stále poměrně dost řadí i vepředu. Důraz je kladen na aerodynamiku a nízkou hmotnost. Mezi nejpoužívanější silniční přesmykače patří Shimano Tourney, Claris, Sora, Tiagra, 105, GRX, Ultegra, Dura-Ace nebo SRAM Apex, Rival, Force. Setkat se můžete také např. s Compagnolo Athena.
MTB (horské) přesmykače jsou určeny pro horská kola. Pokud má kolo přesmykač, v drtivé většině obsluhuje dva převodníky, protože trojpřevodníky jsou na ústupu. Horské kolo s „jednoplackou“ (jednopřevodníkem) dokonce nemá žádný přesmykač. MTB přesmykače mívají malou plochu a „samočistící“ prohlubně a otvory, aby se na nich nedrželo bláto a další nepořádek. Nejpoužívanější jsou Shimano Altus, Acera, Alivio, Deore, SLX, XT, XTR nebo SRAM X9.
Přesmykače pro krosová nebo gravel kola jsou většinou stejné jako pro horská kola.
Rozsah a rozměry
U každého přesmykače by mělo být uvedeno, pro jaký typ řazení je určen, respektive jaký má rozsah. Je to důležité pro to, aby skrz přesmykač mohl vést řetěz a nedrhnul – při zařazení všech smysluplných rychlostí s ohledem na převodníky i na kazetu vzadu. Jaký typ řazení může být u převodníku uveden?
Přesmykače pro dvojpřevodníky:
- 2x7–9
- 2x10
- 2x11
- 2x12
Přesmykače pro trojpřevodníky (dnes už na ústupu):
- 3x7–9
- 3x10
- 3x11
Při výběru si dejte pozor nejen na počet rychlostních stupňů, ale také na rozměry převodníků, které má přesmykač obsluhovat. Jiný přesmykač bude pro malý dvojpřevodník (např. 34-38 zubů), jiný pro velký dvojpřevodník (50-55 zubů).
Druh tahu
S ohledem na celkové řešení vašeho kola si vyberte přesmykač se správným tahem neboli se správným vedením řadicího lanka. Ale je možné, že konstrukce vašeho kola umožňuje všechny typy. Tah může být:
- přední – lanko vede do přesmykače zepředu
- spodní – lanko vede do přesmykače zespodu
- elektronický – žádné lanko tam nevede, přesmykač se ovládá elektronicky bezdrátově
Elektronické řazení je to nejlepší, co si můžete dovolit. Přesmykač je ovládán malým servomotorkem, který dostává příkazy bezdrátově z páčky na řídítkách. Tento typ řazení vepředu (ale i vzadu u přehazovačky) používají závodníci a ti nejnáročnější amatérští cyklisté.
Na co se ještě zaměřit?
- Upevnění na rám – může být přes objímku, anebo přímo do rámu (tzv. Direct)
- Velikost objímky – standardem jsou objímky 28,6, 31,8 a 34,9 mm, ale jdou použít také redukce
- Přístupnost ke šroubům dorazů – na přesmykači se dají nastavit tzv. dorazy; šrouby by měly být dobře přístupné
- Hmotnost – pohybuje se od 100 g (TOP modely) do 200 g (levné modely)
- Aplikace v telefonu – u elektronických přesmykačů (a přehazovaček) lze nastavit chování řazení přes aplikaci – rychlost, o kolik se má přeřadit apod.
- Úhel přesmykače k rámu – např. 66–67 stupňů
- Výška řetězové linky – např. 50 mm
Potřebujete stále poradit s výběrem přesmykače na kolo? Stavte se na některé z našich prodejen, rádi vás uvidíme.