Doprava zdarma od 3000 Kč

Jak vybrat řetěz na kolo

Řetěz na kolo je nejnamáhanějším komponentem na jízdním kole. Přenáší sílu z pedálů na zadní kolo (přes kazetu), a tím dochází k jeho „vytahání“ – ke zvětšení mezer mezi jednotlivými články. Nový řetěz vybírejte podle počtu rychlostí (šířky) na vašem kole, ale také podle výrobce, délky nebo druhu kola.

Doporučujeme kvalitní řetězy od značek BBB, Sram, Shimano nebo KMC. Nebo kupte stejný model, jako je váš starý řetěz. V případě, že byste si s výběrem řetězu nebo s jeho výměnou nevěděli rady, stavte se na některé z našich prodejen, rádi vám pomůžeme.

 

retez na kole (1)

 

Jak poznáte, že je potřeba výměna řetězu? Počtem ujetých kilometrů se to dá vyjádřit jen velmi těžko, protože závodník může řetěz vytahat za 800 km, rekreační cyklista, který jezdí volným tempem, za 3000 km. Nejlepší je použít speciální měrku.

 

 

Počet rychlostí a šířka

Cyklistický řetěz vybírejte podle toho, jakou máte na kole kazetu. Na kazety s malým počtem ozubených kol se dávají širší řetězy, na kazety s větším počtem ozubených kol naopak užší řetězy – mezi pastorky je méně místa. V naší nabídce najdete tyto řetězy:

 

Výrobce a cena

U řetězu se vyplatí investovat do spolehlivého výrobce. V naší nabídce najdete řetězy například od BBB, Sram, Shimano, Compagnolo nebo KMC. Čím dražší řetěz, tím kvalitnější.

  • Levné řetězy – vydrží kratší dobu (vytahání, koroze), nemusí mít rychlospojku        řetěz levnější
  • Dražší řetězy – vydrží delší dobu (tolik se nevytahávají), mají tišší chod díky speciálnímu tvaru článků, mívají rychlospojku

řetěz dražší

 

 

Délka

Řetězy se prodávají dostatečně dlouhé, abyste si je mohli zkrátit přesně na své kolo. Většinou mají 112 nebo 114 článků. Vybírejte podle popisu řetězu, pro jaký typ řazení se hodí (viz výše), a máte jistotu, že dostanete dostatečně dlouhý řetěz.

Při výměně si vedle sebe položte starý i nový řetěz a nový podle toho starého zkraťte na stejnou délku. (Vytahání je pouze v řádech milimetrů, takže počet článků zůstane zcela jistě stejný.) Zkrácení proveďte pomocí nýtovačky.

 

Kdy je potřeba vyměnit řetěz?

Jak už jsme si řekli v úvodu, nejspolehlivější je změřit, jestli řetěz není vytahaný. Rozpětí mezi 11 články by mělo být asi 132 mm. Pokud je 132,5 nebo dokonce 133, musí se řetěz vyměnit. K měření můžete použít posuvnou měrku (šupleru), ale lepší je speciální cyklistická měrka. Pokud mezi články celá „zapadne“, je řetěz potřeba vyměnit.

Zub měrky má několik stupňů. Nejčastěji je na ní označena hodnota 0,75 mm (0,75 %) a 1 mm (1 %), což jsou čísla, která cyklistovi říkají, o kolik se jeho řetěz šlapáním natáhl. Při překročení hodnoty 1 mm (úplné zapadnutí měrky), je řetěz potřeba vyměnit. Pokud nemáte po ruce měrku ani šupleru, zkuste odtáhnout jednotlivé články prsty od převodníku – pokud se nadzvedávají více než o 1 mm, je potřeba výměna.

S výměnou hodně opotřebovaného a vytaženého řetězu je vhodné vyměnit také kazetu, protože zcela jistě došlo k opotřebení také jejích zubů. Nový řetěz by na staré kazetě mohl přeskakovat (slangově střílet). Rozpojení řetězu je možné pomocí nýtovačky, která je součástí lepších multiklíčů, nebo pomocí rychlospojky. Rychlospojka je speciální článek řetězu, který se dá vycvaknout pomocí kombinaček nebo speciálních kleští na řetězy.

 

 

Druh kola

Řetězy jsou velmi podobné, ale přesto se někdy můžou lišit také podle toho, pro jaké kolo jsou vyrobeny. Někteří výrobci proto rozdělují řetězy na ty pro horská kola (MTB), silniční, BMX, krosová apod. Ve specifikacích řetězu tedy hledejte i tuto informaci. Dá se říci, že řetězy pro MTB jsou odolnější proti přírodním vlivům, což je zajištěno kvalitnějším kovem, jeho povrchovou úpravou i prvotním továrním mazivem.

 

ČTĚTE TAKÉ: Jak nastavit kolo

 

Pro stále populárnější elektrokola se vyrábí speciální řetězy, které vydrží pohon elektromotoru.

 

Na co se ještě zaměřit?

  • Směr otáčení – některé lepší řetězy mají určený směr otáčení (náběhy na článcích), tak si při nasazování dejte pozor – na povrchu řetězu by měla být šipka
  • Rychlospojka – pokud vyměňujete hodně ojetý řetěz, vyměňte i rychlospojku
  • Odmaštění a namazání – nové řetězy jsou natřeny hustým konzervačním olejem, který je potřeba umýt a namazat klasickým mazivem
  • Zkrácení řetězu – přetrhli jste řetěz a teď jezdíte se zkráceným? vyměňte jej, kratší řetěz nesvědčí přehazovačce

 

Přejeme vám hodně najetých kilometrů bez přetržení řetězu! Pokud si s výběrem nevíte rady, rádi vám pomůžeme na některé z našich prodejen.