Jak vybrat dětské kolo
Chcete svému dítěti koupit kolo? Skvělá volba! Jízda na kole u dětí rozvíjí koordinaci pohybů, zlepšuje rovnováhu a probouzí v nich zájem o sport a přírodu.
Dětská kola mají různou konstrukci a výbavu, ale nejvíce se podobají horským kolům. Díky tomu jsou univerzální – zvládnou jízdu na asfaltu, po trávě i u pískoviště. Zatímco kola pro nejmenší připomínají odrážedla, kola pro dorostence už vypadají jako ty pro dospělé.
Které parametry jsou nejdůležitější?
- Průměr kol (ráfků) – podle něj se určuje velikost dětských kol
- Výška rámu – dítě musí být schopné nad rámem stát obkročmo
- Hmotnost kola – dítě ho musí dokázat zvednout ze země a rodič případně nést
Z vlastní zkušenosti radíme… Nikdy dětem nekupujte větší kolo s tím, že „do něj dorostou“. Bude se jim špatně ovládat a hrozí více karambolů.
Velikost kol (ráfků) a výška rámu
Velikost kol (průměr ráfků) je hlavní parametr, podle něhož se určuje velikost dětských kol. Obecně se dá říct, že větší ráfky lépe zvládají nerovnosti, ale hůře se s nimi zatáčí.
Výška rámu (vzdálenost zem – horní trubka) je možná ještě důležitější údaj, ale ne každý výrobce jej uvádí. Tato vzdálenost by měla být cca o 5 cm menší než výška rozkroku dítěte. Dále se ujistěte, že sedlo je zasunuté úplně dole, aby kolo dítěti vydrželo co nejdéle.
Do orientační tabulky jsme doplnili také přibližnou výšku a věk dítěte. Před online nákupem se podívejte na tabulku daného výrobce nebo se přijďte poradit na prodejnu.
NÁŠ TIP: Je vaše dítě ještě malé (tj. do 90 cm, 2 let)? Pořiďte mu odrážedlo. Pro juniory a juniorky (nad 150 cm, 14 let) už můžete vybírat z kol pro dospělé o velikosti XS.
Hmotnost kola a materiál rámu
Dětské kolo by mělo být co nejlehčí a jsou k tomu 2 důvody:
- Z pohledu dítěte je potřeba, aby s kolem mohlo co nejlépe manipulovat, což ale není tak snadné. Dětská kola se obvykle nedělají z tak lehkých a drahých slitin jako kola pro dospělé, protože se jedná o poměrně krátkodobou investici (cca na 2 roky). Pak dítě z kola vyroste.
- Z pohledu rodiče je hmotnost kola důležitá kvůli přenášení. Možná máte právě vy doma andílka, ale… Co uděláte, když už váš syn, dcerka, vnuk nebo vnučka nebude chtít pokračovat v jízdě? Budete kolo muset nést. To samé platí i pro schody, MHD apod.
Příklad: Průměrné kolo pro dospělého má hmotnost asi 15 kg. Když by dospělý vážil cca 75 kg, je kolo 5x lehčí. Ve 3 letech má dítě cca 24 kg, přičemž levná dětská kola můžou vážit i 12 kg. To je jen 2x méně než jejich hmotnost! Proto investujte spíše do lehkých rámů.
NÁŠ TIP: Vyberte dítěti kolo z lehkého či ultralehkého hliníku. Bude se mu na něm lépe jezdit a vám se bude lépe přenášet.
Materiál a tloušťka stěn rámu má kromě hmotnosti vliv také na pevnost.
- Ocel: Je vysoce pevná a odolná proti nárazům, ale velice těžká. Používá se u levnějších dětských kol, se kterými se děti i rodiče více nadřou.
- Hliník: Je rovněž pevný a odolný (dělá se z něj většina kol pro dospělé), ale výrazně lehčí než ocel. Také proto je dražší. Má různé stupně tvrdosti.
- Lehký hliník: Trend posledních let. Nízkých hmotností výrobci dosahují různými lehkými slitinami hliníku a zmenšením tloušťky stěn rámu.
- Karbon a titan: U dětských kol se nepoužívají, případně až u juniorských velikostí těsně před přechodem na dospělé velikosti. Velmi pevné, lehké a drahé materiály.
Výbava
Balanční kolečka jsou pro malé cyklisty základ. Dodávají jim jistotu, že se ani při nízkých rychlostech s kolem nepřevrátí. Najdeme je u kol 12–16″ a zpravidla se dají snadno demontovat, jakmile si dítě začne při jízdě dostatečně věřit.
Brzdy mají většinou dětská kola až od velikosti cca 16″, protože menší děti na menších kolech by je ještě nezvládly obsluhovat. Nejjednodušší je tzv. brzda protišlapná, kterou se brzdí pohybem pedálů vzad. Větší kola můžou mít čelisťové brzdy (véčka) vepředu i vzadu, nebo dokonce kotoučové brzdy (až u kol pro dorostence).
Přehazovačka se dává na větší kola cca od velikosti 20″. Nejlépe se dětem učí řadit pomocí otočného prstence na řídítkách. Od více převodníků (placek) vepředu se u dětských kol také ustupuje, přesto je cca od 24″ můžete najít. Řazení je pak klasické páčkové.
Odpružená vidlice na většině dětských kol není, protože děti se teprve učí jezdit, a to hlavně na rovných površích, ne v terénu. Nicméně u velikostí 24″ nebo 26″ už základní pružinovou, nebo dokonce vzduchovou vidlici najít můžete.
Jakou další výbavu dětem pořídit?
Odrazky a světla – zajistěte, aby bylo vaše dítě dobře vidět na cestě i mimo ni
Košík na lahev – kdo hodně šlape, musí mít po ruce dostatek tekutin
Stojánek – výhoda stojánku je, že dítě kolo nemusí těžce zvedat ze země
Zvonek – vysvětlete dítěti, že stačí cinknout a chodci mu uvolní cestu
Cyklocomputer (tachometr) – ať ví, jak rychle a kolik toho dítko našlapalo
Pumpička – naučte malého cyklistu nebo cyklistu hustit duši
Ozdoby do výpletů – různé kuličky a cvočky, které při jízdě vytvářejí „duhu“
A co hlavně? Svým malým cyklistům nezapomeňte dobře utáhnout přilbu, obléct rukavice a připevnit chrániče loktů a kolen.
Přejeme vám správný výběr! :)